A rottweiler sei feltehetleg Germniban, a korabeli rmai helytartsgban, gynevezett provinciban ltek. Abban az idben harci, csordaterel s hajtkutynak alkalmaztk ket. Ezek a kutyk molosszoid fajta kutyk voltak. A sz a molossoktl szrmazik, amely egy grg npcsoportot jellt, trzsei Epiduszban ltek s vadszkutyikrl voltak nevezetesek.
A rgi rmai tvonalak mg ma is ismertek. Nmetorszgban s Svjcban – a volt Germniban – az egyik rmai t a svjci Alpoktl a Bodeni-tig vezetett szakkeletre. Egy msik t nyugat fel vezetett a mai Rottweil terletre.
A Kr. U. 41-tl uralkod Claudius Drasus Nero Germanicus (Kr. e. 10 – Kr. U. 54) csszr XI. lgija, amely hsge s dicssge alapjn a „Claudia pia fidelis” nevet kapta, Kr. U. 44 tavaszn rkezett Rottweil terletre. Miutn a terletet meghdtottk, tptsbe kezdtek s lltbort ltestettek. Ezt a tbort Vespasianus Csszr emlkre „Area Flaviae”-nak neveztk. Ez volt a ksbbi birodalmi vros – Rottweil – els neve.
Kutynk rmai kori seit az vszzadok sorn tenysztett, majd bevndrolt kutykkal, a helybeli juhszkutykkal, valamint bulldogokkal is prostottk. Az srottweilert kitartsa, btorsga, letrevalsga, intelligencija, j rz- s vd hajttulajdonsgai alapjn tenysztettk. Az vszzadok sorn elvlaszthatatlan segtje lett a szarvasmarha-kereskedknek s mszrosoknak. Leggyakoribb elterjedsi helye szerint a kzpkorban Rottweil vros neve alapjn kapta fajtanevt.
Trtnethez hozztartozik egy 1886-bl szrmaz nmet chtbla, amely mvszi szinten brzol egy mszrost s egy krt, amelyet egy jellegzetes rottweiler vezet ktfken. Ebben az idben a ma elismert fajtk kzl mg nem sok ltezett, ezrt a rottweiler esetben joggal beszlhetnk „rgi fajtrl”.
A rottweiler eredetileg szarvasmarha-terelsre lett kitenysztve, ezrt a mai pldnyok kzl a legtbb azonnal helyesen reagl, amennyiben alkalmat biztostanak neki erre. Tnylegesen abbl kell kiindulni, hogy a rottweilert vszzadok ta mszrosok, valamint llattenyszt parasztok munkakutyaknt tartottk s csordik terelsre alkalmaztk. A szarvasmarhkat a mai szoksokkal ellenttben lve hajtottk a felhasznlkhoz, amely esetenknt tbb hetes fradtsgos terelsi munkt jelentett. Arra alkalmas kutyk nlkl ez teljesen lehetetlen lett volna. Kzenfekv, hogy csak a legjobb kutyk brtk az t megprbltatsait. A gyengbb kutykat tulajdonosaik kizrtk a terelsbl s a tenysztsbl. Ezen a mdon olyan szelekc mkdtt, amelynek pozitv hatsai manapsg az ltalnos j testfelptsben s az ers temperamentumban rvnyeslnek.
Nagy valsznsggel felttelezhet, hogy a rottweiler, hasonlan ms tipikus terelkutykhoz – pl. a boxer – a bulldogtl szrmazik, amelyrl hiteles brzolsok tanskodnak. Ez a fajta viszont valsznleg attl a dogszer kutytl szrmazik, amelyet vaddisznhajt- s medvevadszatra alkalmaztak. Abba az idben az ztt vadllatokat nem lfegyverrel, hanem lndzsval s nyllal ejtettk el. Ezekre a vadszatokra csak rmens kutyk voltak alkalmasak. Ez a jellemvons egyrtelmen fellelhet a mai rottweiler viselkedsben is.
Azok az emberek, akik csordkkal vgeztk munkjukat, a lehet legalkalmasabb kutyt hasznltk segt terelnek s rznek, mgpedig a rottweilert.
A rottweiler a teljestmnye s a klns jelleme alapjn egyre ismertebb lett. Mint annyiszor, ebben az esetben is a gazdasgi vltozsok s a technikai vvmnyok gyors elterjedse megfosztottk a kutyt feladattl. Egy id utn a szarvasmarhacsordkat vonaton szlltottk, ksbb a csordk hajtst kutykkal trvnyek is tiltottk. gy a rottweiler npszersge cskkent, de teljestmnye miatt elfelejteni nem lehetett.
A rottweiler fennmaradst egyedl annak ksznheti, hogy csodli mg idejben – mr 1900 krl – nagy erfesztseket tettek megmentsrt. Nmetorszgi tenysztk s nemestk munkjnak eredmnye a ma ismert erteljes, ugyanakkor bartsgos, vrmrsklete szerint idegenekkel szemben bizalmatlan, de csaldtagokhoz nagyon ragaszkod kutyafajta.
A fajta eurpai npszersge igen nagy, napjainkban fleg rendr- s katonai szolglati, illetve mentkutynak, tovbb hzrznek, csaldi kedvencnek, valamint sportkutynak tenysztik s tartjk.